Sejladskalender 2018

Her vil du kunne finde datoer på folkebådsstævner, afholdt rundt omkring i Danmark og udland.

Meningen er, at kalenderen skal være så komplet som muligt. Kender du sted, dato og meget

gerne hjemmeside eller kontaktperson for et  folkebådsstævne, bedes du sende en e-mail til:  Webmaster

             Ranglistestævner er markeret med:  http://www.folkebaad.dk/kalender/kal2017/image002%5b1%5d.jpg                       Stævner, der modtager support mm., er markeret med:  http://www.folkebaad.dk/kalender/kal2017/images2%5b1%5d.jpg  

 

Stævne

Dato

Klub

Kontakt

Links

April

 

Schleipokal
Mysunde

28-29/4

Schlei Segel Clubs

 

Maj

http://www.folkebaad.dk/kalender/kal2017/image002%5b1%5d.jpg http://www.folkebaad.dk/kalender/kal2017/images2%5b1%5d.jpg

Sjællandsk Mesterskab
Håndværker Cup

5-6/5

Jægerspris Sejlklub

Kim Kristensen  40199874
Hans Friis

 

Eck-Days

12-13/5 

Segelclub Eckernförde

 

 

Tunø Rundt

 

Sejlklubben Bugten Aarhus

Peder Bo Nielsen D 744
Tlf. 2684 3236

 

 

Palby Fyn Cup
fra Bogense

25-27/5 

Bogense Sejlklub

 

 

  Pokal Regatta
Glücksburg
26-27/5 Flensburger Segel-Club    

Juni

 

Classic Fyn Rundt

fra Kerteminde

1-3/6

Kerteminde Sejlklub

 

 

 

Dragør 2star/Saltholm Rundt

 

Dragør Sejlklub

 

 

 

Trudelmaus Pokal Regatta
Laboe

9-10/6 

Laboer Regatta Verein &
Flotte Kiel

 

 

 

Kieler Woche
Schlicksee

16-19/6 

Kiel Yacht Club

 

 

http://www.folkebaad.dk/kalender/kal2017/image002%5b1%5d.jpg  http://www.folkebaad.dk/kalender/kal2017/images2%5b1%5d.jpg

Fynsk Mesterskab
Kerteminde

23-24/6 

Kerteminde Sejlklub

Flemming Palm

 

 

Østersø Regatta

 

Svendborg Amatør Sejlklub

Ole Ingemann
oin@amu-fyn.dk

 

 

Sjælland Rundt

28/6-1/7 

Helsingør Amatør Sejlklub

 

 

Juli 

 

Svensk Mesterskab
Simrishamn

4-8/7 

Simrishamns Segelsällskap

 

INFO

http://www.folkebaad.dk/kalender/kal2017/image002%5b1%5d.jpg  http://www.folkebaad.dk/kalender/kal2017/images2%5b1%5d.jpg Gold Cup
Simrishamn
10-14/7 Simrishamns Segelsällskap   INFO

 

Travemünder Woche

20-29/7 

Lübecker Yacht-Club 

Heino Haase

INFO

August

http://www.folkebaad.dk/kalender/kal2017/image002%5b1%5d.jpg  http://www.folkebaad.dk/kalender/kal2017/images2%5b1%5d.jpg

DIF Danmarksmesterskab
for Nordisk Folkebåd &
Tysk Mesterskab

 14-18/8

Segler-Vereinigung Flensburg & Flensborg Yacht Club 

 

INFO

 

Classic Regatta 2018

 

Svendborg

 

 

 

Øresundsugen

 

 

 

 

 

Øhavet Rundt

 

Thurø Sejlklub

Lars Løvshall

Tlf. 6220 6208

 

 

Orø Rundt

 

Holbæk Sejlklub

Steen Weber

 

September

 http://www.folkebaad.dk/kalender/kal2017/image002%5b1%5d.jpg http://www.folkebaad.dk/kalender/kal2017/images2%5b1%5d.jpg Jysk Mesterskab
Århus Festuge Cup
8-9/9 Århus Sejlklub    

 

Silverrudder

20-23/9 

Svendborg Amatør Sejlklub

Ole Ingemann
oin@amu-fyn.dk

INFO

 

Last Fight

29/9 

Dyvig Bådelaug, Als

Benny Vikke Madsen

 

 

Berliner Meisterschaft

29-30/9 

Flotte Berlin - Unterhavel
Segler-Verein Stössensee e.V.

 

 

Oktober

 

Rolling Home - Berlin

27-28/10

Segel-Club  >AHOI<

 


                   

DM

Gold Cup

2018 i Flensborg

2018 i Sirishamn

2019 i Faaborg

2019 i Århus

2020 ledig

2020 ledig

2021 i Sundby

2021 ledig

 

Forbehold for ændringer