Danmarksmesterskab

 

Nordisk Folkebåd hører til de meget få klasser, der er anerkendt af Dansk Idrætsforbund som klasse for danmarksmesterskaber. Det betyder, at vi kan sejle om Dansk Idrætsforbunds mesterskabsplaquetter. Danmarksmesterskabet plejer at samle 40 - 50 både. De sejler normalt 6 sejladser over 4 dage, og stævnet er normalt lagt i uge 28.

 

Folkebådsklubben, der blandt andet har til opgave at sikre afholdelse af DM, vælger normalt en klub, som har godt kapsejladsfarvand, gode faciliteter i land til de mange telte, campingvogne mm. Bestyrelsen sikrer sig endvidere at DM bliver lagt skiftevis i forskellige dele af landet, dog ikke mere yderligt end at en rimelig deltagelse er sikret.

 

Det er en stor opgave for en klub at arrangere et DM af denne størrelsesorden, men ikke desto mindre er interessen for at være arrangør altid størst blandt de klubber, der har prøvet det.

 

DM for Nordisk Folkebåd 1958 - 2016

 

År

Sted

Båd

Mestre

Klub

Link

 1958

Fredericia

FD201

Janne

Ejnar Christensen

Knud Andersen

Halvor Olsen

Fredericia Sejlklub

Fredericia Sejlklub

Fredericia Sejlklub

 

 1959

Juelsminde

FD265

Together

Børge Malm

Erik Rasmussen

Robert Rasmussen

Hellerup Sejlklub

KDY

Ø.S. Frem

 

 1960

Svendborg

FD59

Påfuglen

Knud Thybo

Ebbe B. Christensen

Ole Botved

Skovshoved Sejlklub Skovshoved Sejlklub Skovshoved Sejlklub

 

 1961

Horsens

FD 59

Påfuglen

Knud Thybo

Ebert Nordbjærg

Ole Botved

Skovshoved Sejlklub Skovshoved Sejlklub Skovshoved Sejlklub

 

 1962

Korsør

FD265

Together

Børge Malm

Alfred Carlsen

Peter Malm

Hellerup Sejlklub

Hellerup Sejlklub

Hellerup Sejlklub

 

 1963

Skovshoved

FD250

Miki IV

Sven Mik-Meyer

Poul Mik-Meyer

Jørgen Mik-Meyer

Skovshoved Sejlklub Skovshoved Sejlklub Skovshoved Sejlklub

 

 1964

Horsens

FD271

Allegro

Bent Aarre

Bent Johansen

Axel Bang Hansen

KAS

KAS

KAS

Se vindere Klik her!

 1965

Skælskør

FD250

Miki IV

Sven Mik-Meyer

Poul Mik-Meyer

Jørgen Mik-Meyer

Skovshoved Sejlklub Skovshoved Sejlklub Skovshoved Sejlklub

 

 1966

Svendborg

FD 431

Tibbe

Thorkild Lind

Claus Hjorth

Ove Hjorth

Middelfart Sejlklub

KAS

KAS

 

 1967

Vejle

FD431

Helle

Claus Hjorth

Ove Hjorth

Carsten Ask

KAS

KAS

KAS

 

 1968

Rungsted

FD250

Miki IV

Sven Mik-Meyer

Jørgen Mik-Meyer

Claus Bülow

Skovshoved Sejlklub Skovshoved Sejlklub Skovshoved Sejlklub

 

 1969

Kerteminde

FD431

Helle

Claus Hjorth

Ove Hjorth

Carsten Ask

KAS

KAS

KAS

 

 1970

Korshavn

FD431

Helle

Claus Hjorth

Ove Hjorth

Carsten Ask

KAS

KAS

KAS

 

 1971

Troense

FD254

Nup

Flemming Hansen

Palle Christoffersen

Ellen Christoffersen

KAS

KAS

KAS

Se vindere Klik her!

 1972

K.A.S

FD431

Helle

Claus Hjorth

Ove Hjorth

Carsten Ask

KAS

KAS

KAS

Se vindere Klik her!

 1973

Thisted

FD431

Helle

Claus Hjorth

Ove Hjorth

Carsten Ask

KAS

KAS

KAS

Se vindere Klk her!

 1974

Dragør

FD431

Helle

Claus Hjorth

Ove Hjorth

Carsten Ask

KAS

KAS

KAS

 

 1975

Nykøbing Sj.

FD437

Bien

William Friis Møller

Henrik Nielsen

Niels Chr. Nielsen

Holbæk Sejlklub

Holbæk Sejlklub

Holbæk Sejlklub

 

 1976

Aabenraa

FD431

Helle

Claus Hjorth

Ove Hjorth

Carsten Ask

KAS

KAS

KAS

 

 1977

Thisted

FD560

Solita

Knud Andreasen

Frits Busch

Kim Larsen

Kerteminde Sejlklub

Kerteminde Sejlklub

Kerteminde Sejlklub

Se vindere Klik her!

 1978

Assens

FD605

Kristina

Henrik Sørensen

Carsten Ry Hansen

John Skjoldby Petersen

Roskilde Sejlklub

Roskilde Sejlklub

Roskilde Sejlklub

Se vindere Klik her!

 1979

Nykøbing Sj.

FD560

Solita

Knud Andreasen

Henrik Kold

Kim Larsen

Kerteminde Sejlklub

Kerteminde Sejlklub

Kerteminde Sejlklub

 

 1980

Kolding

FD731

Nuab

Kim Baun

Bent Baun

Flemming Hansen

Hellerup Sejlklub

Hellerup Sejlklub

Rungsted Sejlklub

Se vindere Klik her!

 1981

Kalundborg

FD805

Kristina

Henrik Sørensen

Carsten Ry Hansen

John Skjoldby Petersen

Roskilde Sejlklub

Roskilde Sejlklub

Roskilde Sejlklub

 

 1982

Aabenraa

FD805

Kristina

Henrik Sørensen

Carsten Ry Hansen

John Skjoldby Petersen

Roskilde Sejlklub

Roskilde Sejlklub

Roskilde Sejlklub

Se vindere Klik her!

 1983

Kastrup

FD794

Nup

Flemming Hansen

Ole Harmsen

Steffen Höök

Rungsted Sejlklub

Rungsted Sejlklub

Rungsted Sejlklub

Se vindere Klik her!

 1984

Sønderborg

FD783

Valodia

Rene Mørck

Carsten Ry Hansen

Lauge Larsen

Roskilde Sejlklub

Roskilde Sejlklub

Roskilde Sejlklub

Se vindere Klik her!

 1985

Holbæk

FD941

Red Tibbe

Erik Andreasen

Lotte Andreasen

Carl Ove Dydensborg

Kerteminde Sejlklub

Kerteminde Sejlklub

Kerteminde Sejlklub

Se vindere Klik her!

 1986

Nykøbing M.

FD856

Arosia

Mogens Nielsen

Mogens Pedersen

Jack Sørensen

Aarhus Yachtklub

Aarhus Yachtklub

Aarhus Yachtklub

Se vindere
Klik her!

 1987

Kastrup

FD856

Arosia

Mogens Nielsen

Mogens Pedersen

Jack Sørensen

Aarhus Yachtklub

Aarhus Yachtklub

Aarhus Yachtklub

 

 1988

Kerteminde

FD958

Tenny

Henrik Kold

Tenna Pedersen

Benny Pedersen

Kerteminde Sejlklub Kerteminde Sejlklub Kerteminde Sejlklub

 

 1989

Kalø Vig

FD656

Pondus II

Peter Due

Erik Kirk

Ole Kirk

Aarhus Yachtklub

Aarhus Yachtklub

Aarhus Yachtklub

Se vindere Klik her!

 1990

Svanemøllen

FD1027

Tibbe-Ti

Erik Andreasen

Lotte Andreasen

Poul Ankjær Jensen

Kerteminde Sejlklub

Kerteminde Sejlklub

Kolding Sejlklub

Se vindere Klik her!

 1991

Rudkøbing

FD921

Trold

Mikael Jørgensen

Jens Ravn Sørensen

Ole Madsen

Nyborg Sejl Forening Nyborg Sejl Forening Nyborg Sejl Forening

Se vindere Klik her!

 1992

Struer

FD752

Olivia

Poul Kirketerp

Ole Kirk

Finn Beton Jensen

 

Aarhus Yachtklub

Aarhus Yachtklub

Aarhus Yachtklub

 

 1993

Skælskør

Ingen Danmarksmester, da der kun blev gennemført 3 sejladser

 

 

 1994

Vallensbæk

FD1056

Emilie

Chresten Kold

Jan Eli Andersen

Per Eli Andersen

Kerteminde Sejlklub

Kerteminde Sejlklub

Kerteminde Sejlklub

Se vindere Klik her!

 1995

Nyborg

FD1039

Super Duper Mule

Poul S. Andersen

Jens Pedersen

Carl Ove Dydensborg

Kerteminde Sejlklub

Kerteminde Sejlklub

Kerteminde Sejlklub

Se vindere Klik her!

 1996

Faaborg

FD951

Marquisen

Torben Olesen

Lars Dalbøge

Palle Hemdorf

Aarhus Yachtklub

Aarhus Yachtklub

Aarhus Yachtklub

Se vindere Klik her!

 1997

Lemvig

FD 890

Team

Peter Due

Niels Kjeldsen

Kurt M. Petersen

Egå Sejlklub

Egå Sejlklub

Egå Sejlklub

Se vindere Klik her!

 1998

Kerteminde

FD 1105

Chess

Henrik Kold

Jakob Jakobsen

Claus Skov Nielsen

Kerteminde Sejlklub

Kerteminde Sejlklub

Kerteminde Sejlklub

Se vindere Klik her!

 1999

Egå

FD890

Team

Peter Due

Kurt M. Petersen

Mogens Petersen

Egå Sejlklub

Egå Sejlklub

Egå Sejlklub

 

 2000

Sønderborg

FD1029

Madonna

Flemming Andreassen

Hans Henriksen

Claus Moland

Kolding Sejlklub

Kolding Sejlklub

Kolding Sejlklub

Se vindere Klik her!

 2001

Sundby

FD641

Grønskollingen

Kim Fogde

Peter Andersen

Tonny Povlsen

Kastrup Sejlklub

Kastrup Sejlklub

Sundby Sejlforening

Se vindere Klik her!

 2002

Faaborg

FD871

Joker

Per Jørgensen

Lars Jørgensen

Kristian Hansen

Kolding Sejlklub

Kolding Sejlklub

Kolding Sejlklub

Se vindere Klik her!

 2003

Middelfart

FD856

Thereese

Jesper Bendix

Mads Bendix

Jacob Grønbech

Fredericia Sejlklub

Fredericia Sejlklub

Fredericia Sejlklub

 

 2004

Kragenæs

FD871

Joker

Per Jørgensen

Lars Jørgensen

Kristian Hansen

Kolding Sejlklub

Kolding Sejlklub

Kolding Sejlklub

Se vindere Klik her!

 2005

Lynæs

FD871

Joker

Per Jørgensen

Lars Jørgensen

Kristian Hansen

Kolding Sejlklub

Kolding Sejlklub

Kolding Sejlklub

Se vindere Klik her!

 2006

Horsens

FD729

Sulajma

John Wulff

Erik Wulff

Anette Enger

Kastrup Sejlklub

Kastrup Sejlklub

Jægerspris Sejlklub

Se vindere Klik her!

 2007

Skive

FD871

Joker

Per Jørgensen

Lars Jørgensen

Kristian Hansen

Kolding Sejlklub

Kolding Sejlklub

Kolding Sejlklub

Se vindere Klik her!

 2008

Assens

FD841
Tibbe Tit

Brian Frisendahl
Jan Knudsen
Michael Empacher

Sundby Sejlforening
Sundby Sejlforening
Sundby Sejlforening

Se vindere Klik her!

 2009

Lynæs

FD930
Olfert

Heines Nielsen

Ole Mathiesen

Helmuth Schwarz

Kolding Sejlklub

Kolding Sejlklub

Kolding Sejlklub

Se vindere Klik her!

 2010

Århus

FD871
Joker

Per Jørgensen
Kristian Hansen
Lars Jensen

Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
Skælskør Amatør Sejlklub

Se vindere
Klik her!

 2011

Sundby

FD841
Tibbe Tit

Brian Frisendahl
Michael Empacher
Jan Knudsen

Sundby Sejlforening
Sundby Sejlforening
Sundby Sejlforening

Se vindere
Klik her!

 2012 Faaborg FD703
Stampe
Christian Thomsen
Henrik Holk
Claus Schou Nielsen
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
Se vindere
Klik her!
 2013 Kragenæs FD703
Stampe
Christian Thomsen
Henrik Holk
Claus Schou Nielsen
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
Se vindere
Klik her!
 2014 Lynæs FD703
Stampe
Christian Thomsen
Henrik Holk
Kristian Hansen
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
Se vindere
Klik her!
  2015 Kolding FD703
Stampe
Christian Thomsen
Claus Schou Nielsen
Kristian Hansen
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
Se vindere
Klik her!

2016

Skovshoved FD1120
Idefix
Per Jørgensen
Carl-Otto Hedegaard
Peter Secher
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
Se vindere
Klik her!